FIFA Quality Consept

FIFA Quality Concept yani FIFA kalite konsepti, futbol müsabakalarında kullanılacak olan suni çimin kalitesi ve güvenliğini standart bir düzeye getirmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu konsept ayrıca içerisinde suni çim teknolojilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar da barındırmaktadır. Futbol sahaları için üretilen ve monte edilen suni çimler dünyanın birçok bölgesinde farklı aşamalardan geçeceği için ürünün performansında farklılıklar ortaya çıkabilir. FIFA da bunun önüne geçebilmek ve her sahanın belli bir standarda sahip olmasını sağlamak amacıyla belli başlı kriterler hazırlayarak bunlara uyulmasını tavsiye etmektedir. Biz de Kavensports olarak suni çim üretim ve montaj aşamalarında FIFA Quality Concept kriterlerinin hepsine uyum sağlamaktayız.

 

 

 

FIFA Quality Concept, 2001 yılından beri uygulamada olan ve çim sahaların kalitesini arttırmayı hedefleyen kriterler bütünüdür. Bu konsept ile futbol sahası sahipleri, sahaların futbol oynamaya elverişli olduğunu FIFA Quality ve FIFA Quality Pro sertifalarıyla belgelendirebilmektedir.2004 yılında Fıfa Recommended 1 Star ve Fifa Recommended 2 Star olarak anılan bu sertifikalar 2017 yılında Fifa Quality ve Fifa Quality pro şeklinde geliştirilerek güncellenmiştir. Bununla beraber bu kriterler sayesinde futbolcuların ihtiyaç duyduğu nitelikte sahalar oluşturulmakta ve onların performansı ve sağlıkları da olumlu anlamda etkilenmektedir.

 

 

 

 

TEST SÜREÇLERİ

FIFA Quality Concept’e göre sahaların futbol oynamaya elverişlidir belgesi alabilmesi için belirli testlerden geçmeleri gerekmektedir. Sentetik çim üreten firmalar, FIFA’nın belirlediği kriterlere uygun bir biçimde ürettiklerini ürünlerini FIFA’ya gönderir. Daha sonra bu suni çimler FIFA’nın laboratuvarlarında test edilerek ürünün uygunluğu kontrol edilir. Test aşamasında top ve zeminin etkileşimi, oyunla zeminin etkileşimi ve ürünün kalitesi kapsamlı bir biçimde kontrol edilmektedir. Bununla beraber ürün sahaya da monte edilir ve sahadaki performansı da detaylı bir biçimde ölçülür. Eğer ürün bu test aşamalarından geçebilirse FIFA Quality belgesi almaya hak kazanır.

FIFA, suni çim örneklerine şu testleri uygulamaktadır:

  • Darbe emicilik
  • Futbolcunun cildine temas ettiği zaman verdiği etki
  • Ürünün aşınmaya karşı dayanıklı olup olmadığı
  • Suni çimin güneşe karşı dayanıklı olup olmadığı
  • Ürünün futbol topuyla etkileşimi ve verdiği reaksiyon

DİĞER KRİTERLER

FIFA profesyonel kulüplerin yanı sıra diğer sahalarda hobi amaçlı futbol için kullanılacak suni çimleri de test etmektedir.  FIFA Quality adı verilen bu kriterler, standartların üzerindedir ve her zaman gelişmeye açıktır. Halka açık sahalar ve amatör kulüplerin futbol sahalarında uygulanabilir.

FIFA Quality Pro ise, profesyonel futbolun oynanacağı alanlarda kullanılmaktadır. FIFA’ya göre tüm resmi müsabakalar bu  iki belgeye sahip olan zeminlerde oynanabilmektedir.

YENİ NESİL SON TEKNOLOJİ SENTETİK ÇİM SİSTEMLERİ

Bizler de Kavensports olarak suni çimlerimizi FIFA Quality Concept kriterlerine uygun olarak geliştiriyor ve futbolcularımızın sağlığını ve performansını olumlu anlamda etkileyecek adımlar atıyoruz. Futbol müsabakalarının homojen standartlara sahip olması ve aynı zamanda tüm futbolcuların eşit koşullarda adil bir biçimde oynayabilmesi için bu kriterlerin gerekliliğine yürekten inanıyoruz ve destekliyoruz. Firmamız, deneyimli idari ve teknik personeliyle teknolojinin tüm olanaklarını kullanarak yurt içinde ve yurt dışında FIFA standartlarında sentetik çim yüzeyli futbol sahaları yapmaktadır.